ТЕЛЕФОН:
+389 (0)2 32 32 877

РАБОТНО ВРЕМЕ:
пон-чет
12:00-24:00
пет-саб
12:00-01:00

Која е совршената комбинација на вино со храна?

Како да изберете вистинско вино за храната што ја јадете?

Со свеж зеленчук најдобро одговара суво бело вино како што се бело трпезно вини и совињон бланк. Вистинскиот избор на вино за печен или пржен зеленчук е слатко бело вино. Во оваа група влегуваат мускат, темјаника и ризлинг, но нема да погрешите и ако печениот зеленчук го комбинирате со светло црвено вино како што е пино ноар.
Меките сирења одлично се сложуваат со бели вина со богато буке како што е шардоне, а може да се комбинираат и со пенливи како и со десертни вина на пример со порто. Тврдите сирења исто така добро одат со шампањско, со бели слтки вина, а од црвените со вранец и мерло. Последните две се добар избор и за пилешко и мисиркино месо, но и за црвено месо со, тоа што на оваа листа треба да се додадат и каберне совињон и сирах. Со риба секогаш треба да се пие суво бело вино или бело со бокат вкус, а со морски плодови дозволено е да се пие и светло црвено вино. Совршена комбинација за десерт се десертните црвени и слатките бели вина.

Save

Save

Споделуваме со вас

08.08.2017

Искусниот тим на Воденица-Мулино имаше чест да ја подготви и послужи синоќешната вип гала вечера за купот на УЕФА во Скопје.

Повеќе »

16.07.2017

Итно ви треба ладно бело вино. За експресно да го добиете, постојат неколку практични трикови:

Повеќе »

14.07.2017

Бродот Сенигалија кој е првиот хотел на вода во Скопје. Хотелот е дел од групација заедно со Restaurant Vodenica-Mulino, Spizzicotto Zoo, Spizzicotto GTC & Spizzicotto City Mall.

Повеќе »

Контакт

Ул. Теодосиј Гологанов 69 1000 Скопје, Македонија
+389 (0)2 32 32 877
info@vodenicamulino.com.mk

© 2019 Воденица-мулино