ТЕЛЕФОН:
+389 (0)2 32 32 877

РАБОТНО ВРЕМЕ:
пон-чет
12:00-24:00
пет-саб
12:00-01:00

Пет интересни факти за салатите

Од светски рекорди до бизарни забрани. Ова се петте интерсни факти за салатите:

1. Најголемата Шопска салата во светот е направена годинава во Охрид и тежи 202 килограми. Правењето го следеше преставник од Гинис. Претходниот рекорд го држеше Бугарија која во 2009 година направи салата тешка 86 килограми.

2. Британците трошат 61.5 милиони фунти годишно на сосови за салата.

3. Да се направи добра салата е да се биде брилијантен дипломат. Исто како и во дипломатијата тој што ја прави салатата треба да знае да направи избалансирана мешавина од масло и оцет.

4. Кратко време во 1998 година салатата Цезар била нелегална во Калифорнија, бидејќи содржи сурово јајце.

5. Боб Блумер од Канада во 2010 година постигнал рекорд во правење Цезар салати. Во територијалниот затвор Јума во Аризона за еден час тој направил 108 Цезар салати.

Споделуваме со вас

08.08.2017

Искусниот тим на Воденица-Мулино имаше чест да ја подготви и послужи синоќешната вип гала вечера за купот на УЕФА во Скопје.

Повеќе »

16.07.2017

Итно ви треба ладно бело вино. За експресно да го добиете, постојат неколку практични трикови:

Повеќе »

14.07.2017

Бродот Сенигалија кој е првиот хотел на вода во Скопје. Хотелот е дел од групација заедно со Restaurant Vodenica-Mulino, Spizzicotto Zoo, Spizzicotto GTC & Spizzicotto City Mall.

Повеќе »

Контакт

Ул. Теодосиј Гологанов 69 1000 Скопје, Македонија
+389 (0)2 32 32 877
info@vodenicamulino.com.mk

© 2019 Воденица-мулино